Skip to main content

AKCJA ZBIERANIA WODY DESZCZOWEJ pn. „BĄDŹ EKO – ZŁAP DESZCZ”

22 grudnia, 2023

Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w ramach promowania działań proekologicznych związanych z wychwytywaniem i wykorzystywanie wód opadowych zachęca mieszkańców Lubania  do wzięcia udziału w AKCJI ZBIERANIA WODY DESZCZOWEJ pn. „BĄDŹ EKO – ZŁAP DESZCZ”, w ramach której do wygrania jest
5 zbiorników na deszczówkę o poj. 240 litrów każdy przystosowanych do montażu do rynny.

Szczegóły akcji w Regulaminie.

Termin składania wniosków : od 27.12.2023r. do 04.01.2024r. do godz. 1500

Mając powyższe na uwadze  LPWiK podjęło decyzję o zorganizowaniu tej akcji a poprzez nią o „dołożenie cegiełki”  do działań  mieszkańców miasta mających na celu zatrzymanie wody opadowej.

W Polsce zaczyna brakować wody. Nasze zasoby wodne są bardzo małe w porównaniu z naszymi sąsiadami z Europy. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio rocznie 1600m3 wody w retencji. Jest to trzykrotnie mniej niż średnia dla Europy – 4500m3/rok.

Każdego dnia przeciętna czteroosobowa rodzina jest w stanie zużyć łącznie nawet ponad pół tysiąca litrów wody. Ilość ta może wydawać się zawyżona, jednak gdy zliczymy wszystkie czynności, do których niezbędna jest nam woda (przykładowo: pranie, sprzątanie, kąpiel, przygotowywanie posiłków, mycie naczyń i podłóg, mycie samochodu, podlewanie zieleni oraz warzyw w ogródkach przydomowych), możemy w łatwy sposób oszacować, że powyższe dane oddają realne zużycie wody w polskich domach.

Alternatywne sposoby zaopatrywania w wodę stwarzają nam możliwość znacznego obniżenia miesięcznego zużycia wody pobieranej z instalacji wodociągowych.  Rozwiązaniem  problemu może być instalacja do zbierania wody opadowej. Zbiorniki na popularną „deszczówkę” stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie, główne z uwagi na sprzyjający klimat oraz właściwości wody opadowej i jej szerokie spektrum zastosowań. Deszczówkę możemy wykorzystać do wielu domowych czynności, w których sprawdza się ona tak samo dobrze, a często nawet lepiej niż woda z sieci miejskiej. Wystarczy wspomnieć, że woda opadowa jest miękka. Sprawia to, że podczas jej użytkowania nie wytrąca się osad, jak ma to miejsce w przypadku wody twardej.

Inwestycja w zbieranie deszczówki ogranicza się w zasadzie do zakupu i montażu zbiornika na deszczówkę czy ewentualne dodatkowe rury spustowe a korzyści płynące z tej inwestycji są niewspółmiernie wysokie w stosunku do poniesionych nakładów.

KORZYŚCI PŁYNĄCE ZE ZBIERANIA WODY DESZCZOWEJ

  • deszczówka stanowi względnie czyste i zupełnie darmowe źródło wody,
  • gromadząc deszczówkę, mamy kontrolę nad swoim zaopatrzeniem w wodę,
  • stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek suszy,
  • woda deszczowa jest w stu procentach przyjazna dla środowiska,
  • samowystarczalność oraz oszczędność finansowa,
  • idealnie sprawdza się przy codziennej pielęgnacji kwiatów, trawników i roślin, w tym także owoców i warzyw,

mniejszy odpływ wody deszczowej z gospodarstw domowych.

Do pobrania:

Regulamin konkursu

Wniosek / zgłoszenie .doc

Wniosek / zgłoszenie .pdf

Informacja RODO

Ostatnie artykuły:

awaria

Awaria – Al. Niepodległości, ul.Leśna, Kościelnik – aktualizacja

obiekty

Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Lubaniu poprawiająca efektywność jej funkcjonowania przy prognozowanym obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń – Etap II

awaria

Awaria ul. Błękitna – aktualizacja

AKCJA ZBIERANIA WODY DESZCZOWEJ pn. „BĄDŹ EKO – ZŁAP DESZCZ”

OGŁOSZENIE 2 stycznia 2024 r. (wtorek)